Pre turistov
O CEROVEJ
1. písomná zmienka | 1324 – Podhradie Korlathkeu, 1445 – Podhradie Lezko – Lieskové, 1598 Rozbehi, 1632 Cerova |
miestne časti | Cerová, Lieskové, Rozbehy |
starosta obce | Ing. Ján Čerešník |
počet obyvateľov | 1122 (údaj k 31.12.2018) |
bývanie | cca 440 rodinných domov, 4 bytovky bez nájomných bytov |
nadmorská výška | 198 – 469 m.n.m. |
rozloha | 21,88 km2 |
partnerské obce | Bystřice pod Lopeníkem, Mattersburg, mikroregión Podlúží |
Obec Cerová leží na úpätí Malých Karpát v juhozápadnej časti Slovenska v oblasti zvanej Záhorie.
Od okresného mesta Senica je vzdialená pätnásť kilometrov. Severovýchodným susedom je obec Jablonica, vzdialená cca 5 km a juhozápadným približne 6 km vzdialené Prievaly. Na severozápad od obce sa rozprestiera Borská nížina a les zvaný „Bor“. Cez chotár obce tečie riečka Rudava (Myjavská Rudava), ktorá sa vlieva do rieky Moravy. Obcou preteká Cerovský potok. V časti Rozbehy vyviera rieka Trnávka, ktorá tečie cez rekreačnú oblasť Sokolské chaty (zvané Trnávky). Rozloha katastrálneho územia je 21,88 km2. Nadmorská výška sa pohybuje v rozpätí od 198 do 469 m.n.m. Stred obce Cerová sa nachádza v nadmorskej výške 251 m.n.m. Stred časti Rozbehy leží v nadmorskej výške 428 m.n.m. Prevažná časť chotára má svahovitý terén.
Obec tvoria tri pôvodne samostatné obce CEROVÁ, LIESKOVÉ a ROZBEHY. V roku 1890 boli zlúčené obce Cerová a Lieskové a dostali jednoslovné pomenovanie Korlátkő. V roku 1918, po zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku Československej republiky, sa obec začala volať Cerová-Lieskové. V roku 1976 sa k nej pripojili Rozbehy a obec dostala jednoslovné pomenovanie Cerová.
Vznik a história všetkých troch obcí súvisí s hradom Korlátko. Jeho zrúcanina sa týči v zalesnenom teréne nad obcou. História hradu podľa niektorých historikov siaha do 11. storočia, hodnoverné fakty ho dokladajú v 13. storočí. Kedysi mocný a dôležitý hrad spoločne s ostatými hradmi v okolí strážil pohraničné územie vznikajúceho Uhorského kráľovstva a ochraňoval dôležitú obchodnú cestu vedúcu z východu a juhu smerom do Čiech a ďalej na západ. Zažil niekoľko ničivých vpádov, vojen a obliehaní. Jeho majiteľmi boli uhorskí králi aj významní veľmoži a šľachtické rody. Postupne strácal svoj pôvodný význam a jeho majitelia ho na bežný život prestali využívať. Dnes je historickou pripomienkou bohatej histórie regiónu a vďaka obnove získava na príťažlivosti.
Záujem občanov, turistov i pamiatkarov najmä v ostatných rokoch púta i ďalšia výnimočná pamiatka – renesančno-barokový kaštieľ a priľahlý park. Kaštieľ s parkom sú od 14. septembra 1963 zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok na Slovensku. Podľa najaktuálnejších poznatkov výstavba kaštieľa začala zrejme niekedy koncom 16. storočia vďaka rodine jedného z majiteľov korlátskeho panstva Blažeja Aponiho. Ďalší majitelia ho prestavali a upravili, v 18. storočí k nemu pribudol park. Park je významnou pamiatkou romanticko-krajinárskeho obdobia záhradného umenia a svojim pôvodne bohatým druhovým zastúpením okrasných drevín sa radí k najvýznamnejším parkovým objektom na západe Slovenska. Kaštieľ sa v súčasnosti využíva ako Charitný domov sestier Svätého kríža. Park prechádza rozsiahlou úpravou tak, aby čo najviac vystihoval pôvodnú podobu.
V časti Cerová na vyvýšenine nad miestnym cintorínom sa nachádza v súčasnosti nevýrazná ruina tzv. „starého zámečku“ – Alte Schloƒs. Vďaka záznamom nájdeným na starých mapách sa potvrdzujú doteraz neoverené poznatky o tom, že tu existoval akýsi stredoveký „hrádek“, ktorých bolo v čase kráľovských donácií na podporu drobných zemanov na Slovensku pomerne veľa, ale málo z nich sa doteraz zachovalo.
K sakrálnym pamiatkam obce patria rímsko-katolícke kostoly – Kostol Svätých anjelov strážcov v Cerovej a Kostol Panny Márie Nanebovzatej v Rozbehoch.
Základný kameň cerovského kostola bol položený 2. októbra 1800 a už v roku 1802 bol dokončený, preto sú v obci vždy v prvú októbrovú nedeľu hody. Rozbežský kostol pochádza z 18. storočia. V kaštieli sa nachádza kostolík zasvätený Svätému krížu, obnovený v roku 1981 v priestoroch bývalej kaštieľskej kaplnky zo 17. storočia. Z 19. storočia sa zachovala murovaná stavba zvonice v Lieskovom. V roku 2009 bola obnovená krížová cesta, ktorá vedie lesom od hradu smerom na Lieskové. V priestoroch Domova sociálnych služieb v Bojkovej sa nachádza Kaplnka sv. Jozefa, ženícha Panny Márie. K pamiatkam, ktoré si zaslúžia pozornosť, patria aj sochy, kríže a cintoríny.
Nad obcou Cerová sa od roku 2009 vypína kamenná Rozhľadňa Rozbehy. Jej výstavba bola realizovaná v rámci cezhraničnej spolupráce s Českou republikou a spolufinancovaná z prostriedkov Európskej únie. Z rozhľadne je dobrý výhľad nielen na Záhorskú nížinu, ale i na okolité a vzdialenejšie pohoria, vrchy, obce a mestá.
Cca 5 km juhovýchodne v katastri Rozbehov ležia Sokolské chaty, ktoré sú jednou z najstarších chatových osád na Slovensku. Osadou preteká riečka Trnávka a od nej pochádza aj cerovský názov Trnávky. Sú obľúbenou rekreačnou oblasťou tu bývajúcich chatárov, ale i mnohých turistov a milovníkov prírody.
V nefunkčnom ílovisku, cca 1200 m východne od obce, sa v lokalite nazývanej Čierny potok nachádza unikátne paleontologické nálezisko. Vďaka niekoľkoročnému výskumu, ktorý tu vedú vedci z Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci so špecialistami z Poľska, Veľkej Británie, Rakúska, Francúzska, Nemecka a Českej republiky, sa zaradilo k najvýznamnejším slovenským i svetovým paleontologickým lokalitám. Unikátny je výskyt veľmi bohatého spektra živočíchov. Našli sa tu skameneliny rôznych skupín mäkkýšov – vrátane hlavonožcov, kôrovcov, ježoviek, koralov aj morských hubiek. V íloch, ktoré sa tu usádzali asi pred 17 miliónmi rokmi, sa nachádza veľmi kompletne zachované spoločenstvo hĺbokovodných živočíchov.
V povodí rieky Rudavy, v západnej časti lieskovského chotára susediacej s prievalským, je časť lokality Alúvium Rudavy (Rudava River Valley), v ktorej sa vďaka meandrom malých tokov vyskytujú mokrade a rašeliniská, ktoré sa striedajú so suchomilnými spoločenstvami viatych pieskov. Nachádza sa tu viacero ohrozených a zriedkavých rastlinných a živočíšnych druhov a ohrozených biotopov v kritickom štádiu ich životného cyklu. Bohatá je významná fauna i flóra.
Toto územie je od roku 1998 zaradené do zoznamu Území medzinárodného významu, ktoré je súčasťou zákona o ochrane prírody.
V lokalite Rašeliniská Cerová – Prievaly sa vyskytuje rašelina a anorganické bahno. Jazerá, ktoré tu vznikli počas ťažby rašeliny v minulosti, slúžia ako chovné rybníky Vojenských lesov a majetkov SR.
Územie alúvia je v 2. stupni ochrany. V súčasnosti sa využíva na lesné hospodárstvo, časť na poľnohospodárske i rekreačné účely a rybárstvo.
Asi 2 km severne od obce, v časti Pustý mlyn, rastie už takmer 290 rokov chránený DUB LETNÝ (Quercus robur). Za chránený strom „Dub v Pustom mlyne“ bol vyhlásený v roku 1999, keď bol zapísaný do štátneho zoznamu osobitne chránených častí prírody a krajiny.
Cerová má aj niekoľko zaujímavých prvenstiev. Je to prvá obec v senickom okrese, ktorá vybudovala vodovod (v roku 1952 v Rozbehoch). V 90. rokoch tu bola otvorená ekologická skládka odpadov s kapacitou 95 000 m3. V auguste 2003 bola dokončená výstavba prvej veternej elektrárne na Slovensku.
V obci pôsobia Milosrdné sestry Svätého kríža, ktoré tu majú svoj charitný dom. Jeho začiatky siahajú do roku 1969, keď do obce prišlo 7 sestier. Zo zruinovaného lieskovského kaštieľa, ktorý im pridelilo ministerstvo kultúry, s prispením Ústrednej charity Slovenska – Karity, ministerstva a kongregácie, sestry vlastnou prácou a za pomoci občanov vytvorili tretí provincionálny dom Slovenskej provincie Milosrdných sestier Svätého kríža. Hlavným poslaním komunity v Cerovej dnes je starostlivosť o staré a choré sestry, ale i poskytovanie duchovnej podpory verejnosti a spolupráca s farnosťou.
V katastri časti Rozbehy, v lokalite Bojková, sa nachádza Domov sociálnych služieb pre dospelých. Je to zariadenie poskytujúce starostlivosť občanom so zdravotným postihnutím. Má bohatú históriu spojenú i s činnosťou rehoľných sestier Svätého kríža.
Fotografie: Andrej Harnúšek, Martin Hutta, Božena Malichová, Foto archív obce Cerová